Jak przedłużyć żywotność pralki?

Zakup nowoczesnej pralki wiąże się często z dużym wydatkiem. Trudno się więc dziwić, że denerwujemy się, gdy nagle nasza pralka zaczyna brudzić ubrania, przeciekać albo po prostu odmawia posłuszeństwa. Aby nie dopuścić do awarii i przedłużyć żywotność pralki, powinniśmy regularnie ją czyścić i użytkować zgodnie z zaleceniami producenta.

Jaka jest średnia żywotność pralki?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, jaka jest przeciętna żywotność pralki. Wiele zależy bowiem od rodzaju pralki, jakości elementów, z których została wykonana czy zastosowanej elektroniki. Przykładowo pralki wirnikowe, cechujące się wyjątkowo prostą konstrukcją, są mniej awaryjne niż pralki automatyczne, które są wręcz naszpikowane elektroniką i dodatkowymi funkcjami. Warto zatem stawiać na pralki pochodzące od sprawdzonych producentów, np. marki Bosch. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że posłużą nam przez długi czas.

Jakie błędy skracają żywotność pralki?

Wiele sprzętów AGD psuje się tuż po upływie okresu gwarancji. W takim przypadku pozostaje nam wezwanie fachowca, który naprawi awarię albo zakup nowej pralki, jeśli naprawa okaże się nieopłacalna. Nowa unijna dyrektywa, która weszła w życie pod koniec ubiegłego roku, ma wydłużyć eksploatację sprzętów AGD, a także ułatwić ich ewentualną naprawę. Jednak żywotność pralki możemy sami wydłużyć, pod warunkiem, że nie będziemy popełniać podstawowych błędów podczas jej użytkowania. Oto najczęstsze z nich:

żywotność pralki
  • Zapominamy o regularnym czyszczeniu pralki – przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy wyczyścić pralkę. Dotyczy to zarówno jej bębna, filtra, gumowych uszczelek, dozowników na detergenty, jak i obudowy.
  • Podczas prania i wirowania siadamy na pralce i układamy na niej ciężkie przedmioty.
  • Nie sprawdzamy kieszeni ubrań, w których mogą znajdować się monety, śrubki, klucze lub inne drobne przedmioty, które mogłyby uszkodzić zarówno bęben, jak i inne elementy prania.
  • Nie wypoziomowaliśmy pralki, przez co zbyt intensywnie podskakuje i obija się o przedmioty znajdujące się po jej bokach.

W jaki sposób przedłużyć trwałość i żywotność pralki?

Trwałość pralki w dużej mierze będzie uzależniona od sposobu jej eksploatacji. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad i stosować się do wskazówek producenta, pralka z pewnością będzie nie zawodnie działać przez wiele lat. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby nie przeładowywać naszego urządzenia. Zawsze wkładajmy do pralki tyle ubrań, na ile pozwala jej ładowność. Jeśli chcemy wyprać w jednym cyklu dużą ilość prania, powinniśmy rozglądnąć się za pralką z większym wsadem. Po zakończeniu pracy urządzenia, od razu wyjmujmy pranie z bębna. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia wnętrza i nie dopuścimy do rozwoju pleśni. Jeśli chcemy przedłużyć żywotność pralki, powinniśmy również pamiętać o jej czyszczeniu i systematycznie przeprowadzać tzw. puste pranie. Wystarczy, że do komory wlejemy ocet lub środek odkamieniający, a następnie ustawimy cykl prania z wysoką temperaturą. W ten sposób zapobiegniemy gromadzeniu się kamienia i innych szkodliwych osadów.

Pralka Gorenje WNEI84AS/PL Pralka Gorenje WNEI84AS/PL

Pojemność znamionowa (kg): 8
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1400
Ilość programów: 16
Program parowy ExtraHygiene
Program parowy AllergySteam
żywotność pralki
Pralka Bosch Serie 4 WAN2810GPL Pralka Bosch Serie 4 WAN2810GPL

Pojemność znamionowa (kg): 8
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1400
Ilość programów: 15
Program Higiena Plus
Start/Pauza z opcją dołożenia prania
żywotność pralki
żywotność pralki Suszarka Bosch WTM 8528FPL

Pojemność znamionowa (kg): 8
Rodzaj suszarki: Kondensacyjna (z pompą ciepła)
Klasa efektywności energetycznej: A++
Ilość programów: 15
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
żywotność pralki
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 1 Średnia: 5]

Post Author: admin

Dodaj komentarz