O pralce słów kilka
Pralka to urządzenie, które można spotkać w każdym domu. Wśród urządzeń piorących jest dostępnych wiele wariantów, które rozróżniamy w zależności od ich sposobu ładowania, pojemności czy oferowanych funkcji. Głównym zadaniem pralki jest utrzymanie ubrań w czystości i dobrej jakości. Urządzenia te posiadają wiele programów. Wybór odpowiedniego zależy od typu ubrania, materiału, a także stopnia zabrudzenia. Jednym z dostępnych programów prania w pralkach jest pranie wstępne.
Co to jest pranie wstępne?
Każdemu z nas zdarzają się do wyprania ubrania, które są mocno zabrudzone. Dzieci bawiły się na zewnątrz tak dobrze, że nie zwracały uwagi na czystość odzieży lub podrzuciły Ci do wyprania strój z treningu? Twój maluch dopiero uczy się jeść, a jedzenie ląduje wszędzie, nawet na ubraniach czy kocach? A może przydarzyło Ci się ubrudzić podczas kolacji z mężem? Martwisz się, że plamy nie znikną podczas prania?
Pranie wstępne jest przeznaczone właśnie do tego typu zabrudzeń i powinno poprzedzać pranie właściwe. Polega na uprzednim wypraniu poplamionych rzeczy wraz z detergentem. Dzięki jego zastosowaniu możesz pozbyć się większości zabrudzeń jeszcze przed praniem zasadniczym. Pamiętaj jednak, że niektóre materiały nie nadają się do takiego rodzaju prania, ponieważ łatwo można je zniszczyć. W takim wypadku zaleca się pranie ręczne. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Etapy prania – pranie wstępne a zasadnicze
Aby poznać różnice między oboma rodzajami programów, warto przypomnieć sobie poszczególne etapy, dzięki którym uzyskać można najlepsze efekty prania.
- Pierwszorzędną sprawą jest oczywiście segregacja ubrań w zależności od:
- kolorów,
- rodzajów materiału,
- temperatury prania i wirowania (sugerujemy się informacjami na metkach),
- stopnia zabrudzenia.
- Ubrania ze starszymi i zaschniętymi już plamami warto spróbować odplamić przed wypraniem w pralce, ponieważ takie zabrudzenia mogą nie puścić w standardowym programie.
- Należy pamiętać o odpowiednim załadunku, aby pranie przebiegło skutecznie. Każda pralka ma określoną ładowność. Jeżeli pierzesz „na oko”, to nie przekraczaj ¾ ładowności bębna.
- Po załadowaniu prania do pralki czas na detergenty. W tym momencie następuje decyzja, czy chcemy wykonać pranie wstępne, czy od razu pranie zasadnicze.
Jak włączyć pranie wstępne?
Jeżeli chcemy wykonać pranie wstępne, nasze zadanie zaczyna się na załadowaniu bębna, dodania detergentu do odpowiedniej komory, a kończy na ustawieniu programu prania. Wszystkie pozostałe czynności są wykonywane automatycznie przez sprzęt.
W niektórych pralkach pranie wstępne można włączyć za pomocą pokrętła, przekręcając je na odpowiednią pozycję. Inne modele mają konkretny przycisk na panelu sterowania.
Jaki detergent do prania wstępnego? Pranie wstępne a kapsułki
Po załadowaniu prania do pralki czas na detergenty. Wybierając pranie wstępne, należy napełnić komorę z symbolem I. Powinniśmy wiedzieć jednak, że w wielu pralkach pranie wstępne i zasadnicze występują razem, wtedy detergent można umieścić w komorze oznaczonej znakiem II. Widoczna jest również ikona kwiatka, która oznacza płyn do płukania.
Wiemy już, gdzie powinniśmy umieścić detergent, a jaki środek piorący do prania wstępnego będzie odpowiedni? Do tego programu, używa się proszku, nieodpowiednie natomiast będą kapsułki, które są przeznaczone do stosowania w bębnie.
Jak przebiega pranie wstępne?
Podczas prania wstępnego myjka pralki pobiera wodę i podgrzewa ją. Następnie z komory prania wstępnego pobrany zostaje detergent. Bęben się uruchamia i działa na wolnych obrotach, aby rozpuścić proszek. Pranie wstępne trwa do momentu, aż pralka spuści wodę. Następne rozpoczyna się główny cykl prania.
Jak wyłączyć pranie wstępne?
W każdym modelu pralki wyłączanie programów jest kwestią indywidualną. W niektórych urządzeniach będzie można wyłączyć program za pomocą pokrętła. Inne typy pralek mają przycisk zasilania, wtedy należy go przycisnąć, wybrać nowy program i ponownie uruchomić sprzęt.
- Pranie zasadnicze – jest to właściwy etap prania. Pranie zasadnicze można uruchomić razem ze wstępnym lub samodzielnie. Środki piorące umieszcza się w komorze, na której widnieje symbol II. Do tego rodzaju prania można stosować detergenty w proszku, żelu lub płynie.
- Po praniu zasadniczym pora na płukanie, którego zadaniem jest zmiękczenie ubrań i nadanie im zapachu. W najnowszych modelach pralek płukanie uruchamia się automatycznie. Niektórzy producenci stosują w swoich urządzeniach możliwość dodatkowego płukania, które jest przydatne w przypadku prania ubrań dzieci lub alergików.
- Ostatnim etapem jest wirowanie. W zależności od modelu pralki, prędkość wirowania może wynosić od 600 do 1600 obrotów na sekundę. W tym momencie nadmiar wody z ubrań zostaje odwirowany, a im większe obroty tym pranie suchsze.
Pranie bez prania wstępnego
Warto wiedzieć, że przy korzystaniu z programu prania wstępnego, wydłużamy czas prania, a co za tym idzie, zwiększamy zużycie wody i energii elektrycznej. Jest to więc nieco mniej ekologiczne rozwiązanie, dlatego ta funkcja jest zalecana głównie do mocno zabrudzonych ubrań. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, warto pamiętać o środowisku i wybrać krótszy program. Podsumowując, pranie wstępne jest więc funkcją bardzo przydatną, jednak nie zawsze konieczną.