Jak i kiedy robić pranie wstępne?

O pralce słów kilka

Pralka to urządzenie, które można spotkać w każdym domu. Wśród urządzeń piorących jest dostępnych wiele wariantów, które rozróżniamy w zależności od ich sposobu ładowania, pojemności czy oferowanych funkcji. Głównym zadaniem pralki jest utrzymanie ubrań w czystości i dobrej jakości. Urządzenia te posiadają wiele programów. Wybór odpowiedniego zależy od typu ubrania, materiału, a także stopnia zabrudzenia. Jednym z dostępnych programów prania w pralkach jest pranie wstępne.

Co to jest pranie wstępne?

Każdemu z nas zdarzają się do wyprania ubrania, które są mocno zabrudzone. Dzieci bawiły się na zewnątrz tak dobrze, że nie zwracały uwagi na czystość odzieży lub podrzuciły Ci do wyprania strój z treningu? Twój maluch dopiero uczy się jeść, a jedzenie ląduje wszędzie, nawet na ubraniach czy kocach? A może przydarzyło Ci się ubrudzić podczas kolacji z mężem? Martwisz się, że plamy nie znikną podczas prania?

Pranie wstępne jest przeznaczone właśnie do tego typu zabrudzeń i powinno poprzedzać pranie właściwe. Polega na uprzednim wypraniu poplamionych rzeczy wraz z detergentem. Dzięki jego zastosowaniu możesz pozbyć się większości zabrudzeń jeszcze przed praniem zasadniczym. Pamiętaj jednak, że niektóre materiały nie nadają się do takiego rodzaju prania, ponieważ łatwo można je zniszczyć. W takim wypadku zaleca się pranie ręczne. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

pranie wstępne

Etapy prania – pranie wstępne a zasadnicze

Aby poznać różnice między oboma rodzajami programów, warto przypomnieć sobie poszczególne etapy, dzięki którym uzyskać można najlepsze efekty prania.

 1. Pierwszorzędną sprawą jest oczywiście segregacja ubrań w zależności od:
 • kolorów,
 • rodzajów materiału,
 • temperatury prania i wirowania (sugerujemy się informacjami na metkach),
 • stopnia zabrudzenia.
 1. Ubrania ze starszymi i zaschniętymi już plamami warto spróbować odplamić przed wypraniem w pralce, ponieważ takie zabrudzenia mogą nie puścić w standardowym programie.
 2. Należy pamiętać o odpowiednim załadunku, aby pranie przebiegło skutecznie. Każda pralka ma określoną ładowność. Jeżeli pierzesz „na oko”, to nie przekraczaj ¾ ładowności bębna.
 3. Po załadowaniu prania do pralki czas na detergenty. W tym momencie następuje decyzja, czy chcemy wykonać pranie wstępne, czy od razu pranie zasadnicze.

pranie wstępne a pranie zasadnicze

Jak włączyć pranie wstępne?

Jeżeli chcemy wykonać pranie wstępne, nasze zadanie zaczyna się na załadowaniu bębna, dodania detergentu do odpowiedniej komory, a kończy na ustawieniu programu prania. Wszystkie pozostałe czynności są wykonywane automatycznie przez sprzęt.

W niektórych pralkach pranie wstępne można włączyć za pomocą pokrętła, przekręcając je na odpowiednią pozycję. Inne modele mają konkretny przycisk na panelu sterowania.

Jaki detergent do prania wstępnego? Pranie wstępne a kapsułki

Po załadowaniu prania do pralki czas na detergenty. Wybierając pranie wstępne, należy napełnić komorę z symbolem I. Powinniśmy wiedzieć jednak, że w wielu pralkach pranie wstępne i zasadnicze występują razem, wtedy detergent można umieścić w komorze oznaczonej znakiem II. Widoczna jest również ikona kwiatka, która oznacza płyn do płukania.

Wiemy już, gdzie powinniśmy umieścić detergent, a jaki środek piorący do prania wstępnego będzie odpowiedni? Do tego programu, używa się proszku, nieodpowiednie natomiast będą kapsułki, które są przeznaczone do stosowania w bębnie.

pranie wstępne jakie detergenty

Jak przebiega pranie wstępne?

Podczas prania wstępnego myjka pralki pobiera wodę i podgrzewa ją. Następnie z komory prania wstępnego pobrany zostaje detergent. Bęben się uruchamia i działa na wolnych obrotach, aby rozpuścić proszek. Pranie wstępne trwa do momentu, aż pralka spuści wodę. Następne rozpoczyna się główny cykl prania.

Jak wyłączyć pranie wstępne?

W każdym modelu pralki wyłączanie programów jest kwestią indywidualną. W niektórych urządzeniach będzie można wyłączyć program za pomocą pokrętła. Inne typy pralek mają przycisk zasilania, wtedy należy go przycisnąć, wybrać nowy program i ponownie uruchomić sprzęt.

 1. Pranie zasadnicze – jest to właściwy etap prania. Pranie zasadnicze można uruchomić razem ze wstępnym lub samodzielnie. Środki piorące umieszcza się w komorze, na której widnieje symbol II. Do tego rodzaju prania można stosować detergenty w proszku, żelu lub płynie.
 2. Po praniu zasadniczym pora na płukanie, którego zadaniem jest zmiękczenie ubrań i nadanie im zapachu. W najnowszych modelach pralek płukanie uruchamia się automatycznie. Niektórzy producenci stosują w swoich urządzeniach możliwość dodatkowego płukania, które jest przydatne w przypadku prania ubrań dzieci lub alergików.
 3. Ostatnim etapem jest wirowanie. W zależności od modelu pralki, prędkość wirowania może wynosić od 600 do 1600 obrotów na sekundę. W tym momencie nadmiar wody z ubrań zostaje odwirowany, a im większe obroty tym pranie suchsze.

pranie wstępne jak wyłączyć

Pranie bez prania wstępnego

Warto wiedzieć, że przy korzystaniu z  programu prania wstępnego, wydłużamy czas prania, a co za tym idzie, zwiększamy zużycie wody i energii elektrycznej. Jest to więc nieco mniej ekologiczne rozwiązanie, dlatego ta funkcja jest zalecana głównie do mocno zabrudzonych ubrań. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, warto pamiętać o środowisku i wybrać krótszy program. Podsumowując, pranie wstępne jest więc funkcją bardzo przydatną, jednak nie zawsze konieczną.

Pralka Bosch Seria 4 WGG0440KPL<br />
Pralka Bosch Seria 4 WGG0440KPL

Wysokość (cm): 84,8
Szerokość (cm): 59,8
Głębokość (cm): 58,8
Pojemność znamionowa (kg): 9
Klasa efektywności energetycznej: A
Zużycie energii dla 100 cykli (kWh): 46
Liczba programów prania: 12
Pralka Kernau KFWM 7523 I Steam Pralka Kernau KFWM 7523 I Steam

Wysokość (cm): 84,5
Szerokość (cm): 59,7
Głębokość (cm): 52,7
Pojemność znamionowa (kg): 7
Klasa efektywności energetycznej: C
Zużycie energii dla 100 cykli (kWh): 59
Liczba programów prania: 15
Pralka Indesit MTWSE 61252 WK EE<br />
Pralka Indesit MTWSE 61252 WK EE

Wysokość (cm): 85
Szerokość (cm): 59,5
Głębokość (cm): 42,5
Pojemność znamionowa (kg): 9
Klasa efektywności energetycznej: F
Zużycie energii dla 100 cykli (kWh): 78
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 1 Średnia: 5]

Post Author: admin

Dodaj komentarz