Wizja zalanego mieszkania nikogo nie napawa radością – ani właściciela, ani co gorsze sąsiada z dołu. Wybierając pralkę do swojej łazienki, warto więc zwracać uwagę na funkcje zabezpieczające, które zapobiegną wyciekowi wody. Na szczęście nowoczesne urządzenia posiadają specjalne systemy, które kontrolują ich pracę i natychmiast reagują, gdy tylko wykryją awarię. Jakie są najpopularniejsze stosowane zabezpieczenia w pralkach?
Ochrona przed wyciekiem wody
Nastawienie cyklu prania tak, aby kończył się, gdy wracamy do domu to niezwykle wygodne rozwiązanie. Możemy bowiem zaprogramować rozpoczęcie pracy urządzenia na konkretną godzinę, dzięki czemu po powrocie do domu będą na nas czekały wyprane ubrania, gotowe do rozwieszenia na suszarce. Dzięki stosowaniu przez producentów systemów zabezpieczeń, nie musimy się obawiać, że pod naszą nieobecność dojdzie do wycieku wody z pralki i w rezultacie zalania mieszkania. Najpopularniejszym z nich jest system Aqua Stop. Gdy dojdzie do awarii, specjalny zawór natychmiast odetnie dopływ wody do pralki, zapobiegając tym samym wyciekowi wody.
Zabezpieczenie przed dziećmi
Wszyscy wiemy, co najbardziej interesuje małe dzieci. Wystające pokrętła, duże przyciski i kolorowe wyświetlacze. Właśnie dlatego stosuje się zabezpieczenia w pralkach, które mają uniemożliwić maluchom zabawę przyciskami, a przy tym zmianę ustawień prania. W przypadku marki Amica jest to blokada Child Lock, którą znajdziemy np. w modelu Amica TAW 6123DCiWT. Blokadę możemy uruchomić wciskając i przytrzymują dwa przyciski w tym samym czasie.
Blokada drzwi
Nie należy również zapominać o blokadzie drzwi. Pierwszym rodzajem stosowanej przez producentów blokady jest blokada termiczna, która uniemożliwia otworzenie drzwi podczas cyklu prania, a także 2 minuty po jego zakończeniu. Wiele modeli, jak choćby pralka Amica TAW 6103LSW posiada dodatkowo blokadę elektromagnetyczną. Działa ona na takiej samej zasadzie, co blokada termiczna, ale jej zaletą jest możliwość otworzenia drzwiczek pralki natychmiast po zakończonym cyklu.
Kontrola ilości piany
Kolejnym często spotykanym zabezpieczeniem w pralkach jest system kontroli piany. Do jego zadań należy zapobieganie tworzeniu się zbyt dużej ilości piany, która mogłaby wyciekać z urządzenia przez szufladkę przeznaczoną na detergenty. Gdy tylko system wykryje nadmiar piany, zostaje ona zneutralizowana poprzez uruchomienie dodatkowego płukania. Ten praktyczny system posiada wiele pralek Amica, jak choćby model Amica TAW 7123DCW.
Kontrola wyważenia wsadu
Na koniec warto wspomnieć o systemie kontroli wyważenia wsadu, który znajdziemy w pralce Amica GAW 7123 LCW. Jego zadaniem jest równomierne rozkładanie ubrań w bębnie podczas wirowania. Dzięki temu, zmniejsza się hałas generowany przez urządzenie, a ryzyko jego uszkodzenia spada do minimum.
![]() |
Pralka Samsung Bespoke WW11BB944DGM Klasa efektywności energetycznej: A Pojemność wsadu pralki (kg): 11 Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1400 Ilość programów: 23 AI EcoBubble SmartThings |
sprawdź cenę |
![]() |
Pralka Whirlpool W7X W845WB EE Klasa efektywności energetycznej: B Pojemność wsadu pralki (kg): 8 Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1400 Ilość programów: 15 Silnik ZEN Automatyczne dozowanie: AutoDose System |
sprawdź cenę |
![]() |
Pralka LG F4WV5N9S1A Klasa efektywności energetycznej: A Pojemność wsadu pralki (kg): 9 Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1400 Ilość programów: 14 Funckja AI DD Technologia LG Steam |
sprawdź cenę |