Poszukując pralki do swojego mieszkania warto przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważyć kilka ważnych kwestii. Istotna jest nie tylko cena, ale funkcjonalność sprzętu, który będzie spełniał nasze oczekiwania. W ofercie rynkowej znajdują się pralki różnych producentów AGD o odmiennych parametrach technicznych. Część z nich rzeczywiście jest przydatna, a część jedynie chwytem marketingowym. Na co więc przede wszystkim zwrócić uwagę wybierając pralkę do domu? Oto 3 najważniejsze parametry, którymi warto się sugerować podczas zakupów – ładowność, wielkość oraz funkcjonalność
Ładowność i wielkość
Jednymi z ważniejszych parametrów branych pod uwagę podczas zakupów są ładowność i wielkość pralki. Ładowność pralki oznacza maksymalną wagę suchego wsadu przeznaczoną do prania w jednym cyklu. Pralki o mniejszej ładowności (3-5 kg) będą bardziej odpowiednie dla singli czy par, zaś pralki o większej ładowności (ok. 6-7 kg) będą idealne dla rodzin z dziećmi. Warto więc ładowność pralki dostosować do indywidualnych potrzeb, aby uniknąć sytuacji, że pralka będzie ciągle chodziła przy niepełnym załadunku. Ponadto warto zaznaczyć, że można znaleźć pralki ładowane od góry lub od frontu. Ładowność pralek, do których pranie wkłada się od góry, wynosi zwykle do 5,5 kg. Mają one również nieco mniej dodatkowych funkcji. Zdecydowanie większą różnorodność parametrów mamy w pralkach ładowanych od frontu.

Z całą pewnością wielkość pralki będzie istotna dla posiadaczy małych łazienek, w których liczy się każdy centymetr. Standardowa wielkość pralki to 60/60/85 cm. Oczywiście na rynku mamy modele o różnych wymiarach. Dostępne są pralki ładowane od frontu, których głębokość wynosi nawet 34 cm. Pralki o mniejszej głębokości wcale nie muszą oznaczać mniejszej ładowności, a więc będą również odpowiednie dla rodzin z dziećmi.
Funkcjonalność – większy komfort obsługi
Pralka ma być urządzeniem praktycznym, które będzie łatwe w obsłudze. Warto więc zwrócić uwagę na czytelność programatora (np. widoczność wybieranej temperatury czy rodzaju materiału) oraz sposób jego obsługi (intuicyjność). Pralnictwo w dzisiejszych czasach oferuje użytkownikom w domowych warunkach różnego typu programy tematyczne (zazwyczaj 10-16) dostosowanych do rodzaju tkanin lub intensywności zabrudzeń. Ich ilość i rodzaj oraz dodatkowe funkcje pralki najlepiej dostosować do własnych potrzeb i preferencji. Nie wszystkie mogą być każdemu przydatne, jak na przykład zabezpieczenie przed dziećmi czy też możliwość połączenia się z pralką za pomocą smartfona. Nie ma potrzeby więc płacić za dodatkowe funkcje, z których nie będzie się później korzystało. Niemniej jednak przyda się możliwość programowaniu o której gadzinie pralka ma się włączyć lub na którą godzinę pranie ma być gotowe. Wygodna jest możliwość regulacji temperatury, czasu prania czy mocy wirowania (zakres obrotów).
Zakres obrotów pralki jest parametrem mówiący o maksymalnej prędkości obrotowej bębna, jaką może uzyskać pralka podczas wirowania i wyrażany jest w ilości obrotów na minutę (obr. /min.). W ofercie rynkowej można znaleźć pralki o prędkości obrotowej od 800 do 1600 obr./min. Zasada jest taka, że im większe obroty tym krótsze wirowanie i większa jego efektywność,a pranie bardziej suche i krótszy czas jego suszenia. Najczęściej wybierane są pralki, których zakres obrotów wynosi 1000 obr. /min.