Jeśli masz małą łazienką albo po prostu nie chcesz umieszczać pralki na widoku, dobrym pomysłem będzie ulokowanie jej w zabudowie. Możesz również zdecydować się na umieszczenie pralki w kuchni, która idealnie wkomponuje się w ciąg mebli kuchennych. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłby zakup specjalnej pralki do zabudowy. Niestety oferta takich urządzeń jest dość ograniczona i czasami trudno jest znaleźć model, który spełni nasze wymagania. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem okazuje się pralka ze zdejmowanym blatem, która bez problemu zmieści się do standardowej szafki.
Kiedy decydujemy się na zakup pralki pod zabudowę?
Większość osób z góry zakłada, że miejsce pralki jest w łazience. Niestety z pewnych względów niektórzy decydują się umieścić ją w innym pomieszczeniu. Dla niektórych osób łazienka jest po prostu miejscem relaksu, a rzucająca się w oczy pralka, tylko zaburzałaby panujący w niej nastrój i harmonię. Z kolei inni nie mają aż tyle wolnej przestrzeni w łazience, dlatego jedynym rozwiązaniem dla nich jest ulokowanie pralki w kuchni. Ze względów użytkowych i estetycznych, najlepszym wyborem do kuchni będzie pralka do zabudowy.
Czy istnieje możliwość zabudowy pralki wolnostojącej?
Jeśli zdecydujesz się ulokować pralkę automatyczną w szafce, powinieneś rozejrzeć się za modelem specjalnie przeznaczonym do zabudowy. Taka pralka nie będzie się różnić od standardowej pod względem funkcji, programów czy sposobu prania. Różnica będzie natomiast w wymiarach, gdyż pralki do zabudowy są po prostu niższe. Ich standardowe wymiary to 60 cm szerokości, 55 cm głębokości i około 82 cm wysokości. Tego typu pralki często również mają wzmacnianą obudowę, dzięki czemu można je bezpiecznie zamontować w szafce.
Musisz jednak wiedzieć, że w szafce możesz umieścić nie tylko pralkę do zabudowy, ale również wolnostojącą. Taka pralka musi mieć jednak zdejmowaną górną pokrywę, aby swobodnie zmieściła się pod blatem standardowej szafki. Dzięki możliwości umieszczenia pralki wolnostojącej w zabudowie będziesz mógł wybrać najlepsze dla siebie urządzenie. Producenci nie zalecają jednak pełnej zabudowy pralki wolnostojącej. Jeśli jednak będziesz chciał całkowicie ukryć ją w szafce, na czas prania powinieneś zostawiać otwarte drzwi. Pamiętaj jednak, że pralka ulokowana pod blatem musi być otwierana od frontu. Pralki ładownej od góry nie da się zabudować w szafce, a przynajmniej jeszcze nie wymyślono, jak tego dokonać.
Pralka ze zdejmowanym blatem – idealna do umieszczenia pod blatem
Pralki pod zabudowę są niższe od wolnostojących, dlatego nie ma problemu z umieszczeniem ich pod blatem szafki. Właśnie dlatego modele wolnostojące muszą mieć zdejmowaną górę. W przeciwnym razie po prostu nie zmieszczą się pod blatem. Takie rozwiązanie producenci stosują nie tylko w pralkach, ale również w bębnowych suszarkach do ubrań, pralko-suszarkach czy zmywarkach.
Pralka ze zdejmowanym blatem to standardowy model wolnostojący, który nie ma wzmacnianej obudowy. Dlatego musisz pamiętać, aby pozostawić przynajmniej kilka centymetrów wolnej przestrzeni pomiędzy szafką a ściankami bocznymi pralki. Dzięki temu podczas intensywnego cyklu prania i wirowania pralka nie będzie obijać się o szafkę. Natomiast odpowiednie wypoziomowanie urządzenia i zastosowanie specjalnych podkładek antywibracyjnych zapewni stabilną i cichą pracę pralki.
Jakie pralki mają zdejmowane blaty?
Nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem na rynku odpowiedniej pralki, którą umieścisz pod blatem w łazience czy kuchni. Wielu producentów ma w swoich ofertach pralki ze zdejmowaną górną pokrywą, m.in. Beko, Bosch, Indesit, LG, Candy czy Miele. Oto przykładowe pralki ze zdejmowaną górą:
- Pralka Bosch WAE 2026 DPL – to wolnostojący model o pojemności 7 kg. Pralka dysponuje systemem VarioPerfect, systemem zraszania 3D, opóźnionym startem czy funkcją połowy załadunku. Dzięki temu, że ma ściąganą pokrywę, można ją zamontować bezpośrednio pod blatem.
![]() |
Pralka Bosch WIW 28541EU Pojemność znamionowa (kg) : 8 Roczne zużycie energii (kWh/rok): 176 Roczne zużycie wody (litr/rok): 11000 Poziom hałasu podczas prania (dB): 41 Instalacja: Do zabudowy |
![]() |
- Pralka Whirlpool BI WMWG 81484 PL – Pralka dysponuje bębnem o pojemności 8 kg i gwarantuje niskie zużycie wody oraz energii elektrycznej. Poza tym oferuje wiele zróżnicowanych programów prania. Technologia 6.Zmysł pozwala na uzyskanie doskonałych efektów prania
- Pralka Indesit IWD 61051 Eco – w przypadku tego modelu producent również zastosował ściąganą górę, dzięki czemu bez problemu można go umieścić pod szafką. Pralka została wyposażona w bęben o pojemności 6 kg i sterowanie elektroniczne.
![]() |
Pralka Whirlpool WMWG 91484E EU Pojemność znamionowa (kg) : 9 Roczne zużycie energii (kWh/rok): 145 Roczne zużycie wody (litr/rok): 12350 Poziom hałasu podczas prania (dB): 45 Instalacja: v |
![]() |
[Aktualizacja 26.04.2023]