Jak wybrać pralkę?

Niezwykle trudno wyobrazić sobie łazienkę bez pralki. Jest ona tak oczywistym urządzeniem w tym pomieszczeniu, jak w kuchni lodówka. Okazuje się, że wybór dobrej pralki wcale nie jest taki prosty. Na rynku znajduje się mnóstwo modeli – różnią się od siebie między innymi sposobem ładowania, dodatkowymi funkcjami, ceną i wielkością. Lista tego typu sprzętów jest naprawdę długa, jak więc wybrać urządzenie z którego będziemy zadowoleni? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Pojemność

Przede wszystkim, powinniśmy określić nasze potrzeby. Przy pralce parametr wielkości jest bardzo ważny. Wielkość, a tym samym pojemność pralki powinna być uzależniona od ilości domowników oraz miejsca, jakie mamy do dyspozycji. W sklepach znajdziemy modele, których ładowność bębna wynosi od 3 do 10 kilogramów. Jeśli mieszkamy sami, nie ma sensu wybierać większych modeli. Większa ładowność bębna przekłada się na większy rozmiar urządzenia oraz wyższą cenę.

Pralka

Klasa energetyczna pralki

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD, na pralkach również znajdują się informacje dotyczące klasy energetycznej. Wszystko opisane jest na etykiecie. Klasa energetyczna informuje nas o tym, jakie jest roczne zużycie energii, która wyrażona jest w kW/h. Najbardziej energooszczędne są modele oznaczone A, a najmniej oznaczone literką G.

Pobór wody

Oprócz klasy energetycznej, bardzo ważnym parametrem jest również zużycie wody podczas jednego prania. Wartość ta może wahać się od 11 do 94 litrów. Na etykiecie znajduje się również wartość zużycia wody na rok dla 4-osobowej rodziny przy 200 standardowych cyklach prania. Jest to około 9000 litrów wody na rok.

Hałas

Nie ma co ukrywać – starsze modele pralek pracują dość głośno. Im nowszy model, tym praca pralki jest cichsza i przyjazna dla otoczenia. Standardowy hałas pralki oscyluje w granicach 50dB w czasie prania i 70dB w czasie wirowania. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż zbyt głośna pralka może nas dekoncentrować.

PralkaEfektywność prania

Dyrektywa unijna, oprócz klasy energetycznej określa również konieczność oznaczenia na pralce jej efektywności – prania oraz wirowania. Tutaj, możemy spotkać aż 7-stopniową skalę, która zaczyna się od A a kończy na G. Im większa efektywność urządzenia, tym większa skuteczność pozbywania się brudu. W pralkach o wysokiej efektywności, pranie i wirowanie jest szybsze oraz bardziej dokładne.

Pralka – urządzenie na lata

Pralki nie kupujemy co pół roku – jest to zazwyczaj inwestycja na lata. Aby urządzenie posłużyło nam jak najdłużej, warto podczas zakupów wziąć pod uwagę wymienione przez nas parametry. Wybór jest naprawdę ogromny i szybko można się pogubić – dlatego przed zakupem warto ustalić, jakie urządzenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie.

Pralka Kernau KFWM 7523 I Steam Pralka Kernau KFWM 7523 I Steam

Pojemność znamionowa (kg): 7
Klasa efektywności energetycznej: C
Ważone zużycie energii na 100 cykli: 59 kWh
Ważone zużycie wody na cykl prania: 45 l
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200
pralka
Pralka Kernau KFWM 7511 R<br />
Pralka Kernau KFWM 7511 R

Pojemność znamionowa (kg): 7
Klasa efektywności energetycznej: D
Ważone zużycie energii na 100 cykli: 69 kWh
Ważone zużycie wody na cykl prania: 45 l
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1000
pralka
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 1 Średnia: 5]

Post Author: admin

Dodaj komentarz