Jak działa pralka sterowana smartfonem?

Sprzęty AGD znacznie ułatwiają i przyspieszają wykonywanie większości obowiązków domowych. Okazuje się jednak, że dzięki nowoczesnym technologiom niektóre urządzenia są w stanie zaoszczędzić jeszcze więcej naszego czasu. Należą do nich inteligentne sprzęty wyposażone w moduł Wi-Fi, które można obsługiwać zdalnie za pomocą własnego telefonu. Sprawdźmy zatem, jak działa pralka sterowana smartfonem i co warto o niej wiedzieć.

Jakie sterowanie w pralce wybrać?

Dostępne w sprzedaży pralki zarówno te ładowane od frontu, jak i modele ładowane od góry, sterowane są elektronicznie lub manualnie. Sterowanie mechaniczne (manualne) występuje jednak w starszych lub niskobudżetowych modelach. W takich pralkach parametry, czyli temperaturę prania ustawia się manualnie za pomocą pokrętła. Takie modele nie cieszą się jednak zbyt dużym zainteresowaniem konsumentów. Najbardziej popularne są pralki sterowane elektronicznie z wyświetlaczami LCD. Mają one panele sterowania z przyciskami elektronicznymi lub dotykowymi, a także pokrętła, które służą do wybierania programu prania. Sterowanie elektroniczne jest łatwe i wygodne w obsłudze, a sam panel można łatwo utrzymać w czystości.

Niedawno na rynku pojawiły się również pralki sterowane smartfonem. Takie modele mają sterowanie elektroniczne, ale dzięki wbudowanym modułom Wi-Fi można je sparować ze smartfonami i zdalnie wydawać polecenia. Niektórym osobom takie pralki wydają się niepotrzebnie, jednak sprawdzą się u wszystkich, którzy chcą stworzyć tzw. smart dom. Marka Candy poszła jeszcze o krok dalej i wypuściła na rynek pralkę sterowaną głosem. Służy do tego funkcja „Talking Bianca”, a interakcja między pralką a użytkownikiem zachodzi dzięki specjalnemu algorytmowi. Taką pralkę można sterować za pomocą smartfona – wystarczy poprosić urządzenie, aby rozpoczęło konkretny program prania.

pralka sterowana smartfonem

W jaki sposób działa pralka sterowana smartfonem?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup pralki sterowanej telefonem. Taka pralka od standardowych modeli dostępnych na rynku różni się w zasadzie tylko tym, że ma wbudowany moduł Wi-Fi lub technologię Bluetooth. To właśnie za pomocą tych modułów możliwe jest sparowanie pralki ze smartfonem i sterowanie nią z różnych miejsc nie tylko w domu, ale również poza nim. Nasz telefon zamienia się wtedy w pilot, którym możemy wybrać program prania, rozpocząć cykl lub sprawdzić ewentualne błędy czy usterki w pralce.

Pralka sterowana smartfonem – co można zrobić?

Inteligentną pralką możemy sterować z dowolnego miejsca. Musimy jedynie wcześniej umieścić pranie w bębnie i zamknąć drzwiczki. Wtedy, nawet będąc w pracy z dala od domu, będziemy mogli:

  • wybrać program prania – aplikacja podpowie nam, jaki program będzie odpowiedni do ubrań znajdujących się w bębnie pralki.
  • Rozpocząć cykl praniapralka sterowana smartfonem pozwoli nam uruchomić cykl prania, np. na godzinę przed naszym powrotem do domu. Dzięki temu będzie na nas czekać świeże pranie, gotowe do zawieszenia na sznurkach lub włożenia o suszarki bębnowej.
  • Przerwać cykl prania – gdy przypomnimy sobie, że nie włożyliśmy wszystkich ubrań do bębna, będziemy mogli w każdej chwili przerwać cykl prania.
  • Wykryć błędy podczas prania – aplikacja jest też w stanie wykryć błędy techniczne, np. niedomknięcie drzwiczek czy konieczność uzupełnienia płynu do płukania,
  • Wykryć ewentualną awarię pralki – pralka sterowana Wi-Fi jest zazwyczaj wyposażona w funkcję autodiagnostyki. Oznacza to, że jest w stanie wykryć ewentualne usterki, np. problemy z wirowaniem czy konieczność wymiany uszczelki. Dzięki temu będziemy mogli wezwać fachowca, który szybko rozwiąże problem, zanim przerodzi się on w poważną awarię.

Czy warto wybrać pralkę sterowaną Wi-Fi?

Wiele osób uważa, że pralka sterowana smartfonem to zwykł gadżet, który jest zupełnie niepotrzebnym wydatkiem. Okazuje się jednak, że inteligentna pralka może przynieść nam mnóstwo korzyści. Przede wszystkim jest niezwykle wygodna w użytkowaniu. Samodzielnie dobierze optymalny program do ubrań załadowanych do bębna. Dzięki temu nie będziemy musieli zastanawiać się nad najlepszym programem, a do tego zyskamy gwarancję, że nasze ubrania nie zostaną uszkodzone przez zbyt wysoką temperaturę lub wysokie obroty podczas wirowania.

Pralka sterowana telefonem zaoszczędzi nam również sporo czasu. Nie będziemy musieli niecierpliwie czekać, aż skończy cykl prania. Wystarczy, że uruchomimy pranie na jakiś czas przed naszym powrotem do domu. Gdy wrócimy, będzie już na nas czekać pranie gotowanie do rozwieszenia na suszarce. Co więcej, aplikacja do sterowania pralką pomoże nam również monitorować koszty eksploatacji. Będziemy mogli bowiem sprawdzić, ile prądu i wody zużywa urządzenie w jednym cyklu. Warto dodać, że niektóre pralki są w stanie komunikować się z innymi inteligentnymi urządzeniami w domu, np. suszarką czy pralko-suszarką.

Popularne pralki sterowane smartfonem

Producenci sprzętów AGD coraz chętniej wypuszczają na rynek inteligentne pralki, które mają ułatwiać pranie i oszczędzać nasz czas. Warto pamiętać, że każdy producent oferuje swoją dedykowaną aplikację do sterowania pralką. Oto przykładowe urządzenia, które sterowane są zdalnie za pomocą smartfona:

  • Pralka Samsung WF18T8000GV z SmartThings

To nowoczesna pralka, która jest w stanie wyprać aż 18 kg prania w jednym cyklu. Można nią zarządzać zdalnie dzięki aplikacji SmartThings. Pozwala ona nie tylko zdalnie włączyć i zatrzymać pranie, ale również ustawić odpowiednie parametry prania i przypomnienia.

Pralka Samsung WF18T8000GV Pralka Samsung WF18T8000GV

Pojemność znamionowa (kg): 18
Zużycie energii na 100 cykli prania (kWh): 76
Ważone zużycie wody na cykl prania (litrów): 70
Poziom hałasu(dB): 72
Technologia EcoBubble
SmartThings
pralka sterowana smartfonem
  • Pralka Bosch Serie 8 WAX32KH2BY z HomeConnect

Pralka od marki Bosch posiada bęben o pojemności 10 kg. Producent wyposażył ją również w technologię Home Connect, która pozwala na sterowanie pralką za pomocą telefonu lub tabletu.

Pralka Bosch Serie 8 WAX32KH2BY Pralka Bosch Serie 8 WAX32KH2BY

Pojemność znamionowa (kg): 10
Klasa efektywności energetycznej: C
Zużycie energii na 100 cykli prania (kWh): 67
Ważone zużycie wody na cykl prania (litrów): 49
Poziom hałasu(dB): 74
Home Connect
i-DOS: automatyczne dozowanie płynnego detergentu

pralka sterowana smartfonem
  • Pralka Siemens iQ800 WM6HXF43PL z HomeConnect

Nowej generacji pralka Siemens o załadunku 10 kg, oferuje standardowe i specjalne programów prania. Wykonuje maksymalnie 1600 obrotów na minutę. Producent wyposażył ją w technologię Home Connect, dzięki której powiadomienia związane z pracą pralki będą pojawiać się bezpośrednio na smartfonie lub tablecie.

Pralka Siemens iQ800 WM6HXF43PL Pralka Siemens iQ800 WM6HXF43PL

Pojemność znamionowa (kg): 10
Klasa efektywności energetycznej: C
Zużycie energii na 100 cykli prania (kWh): 67
Ważone zużycie wody na cykl prania (litrów): 49
Poziom hałasu(dB): 72
Home Connect
Opcja dołożenia prania
pralka sterowana smartfonem
  • Pralka Samsung WW80T554DAT ze SmartThings

Ta stosunkowo tania pralka od marki Samsung ma bęben o pojemności 8 kg. Została wyposażona w technologię SmartThings, która pozwala sterować pralką zdalnie smartfonem. Dzięki tej inteligentnej technologii można ustawić harmonogram prania oraz szybko zdiagnozować problemy techniczne i usterki urządzenia.

Pralka Samsung WW80T554DAT Pralka Samsung WW80T554DAT

Pojemność znamionowa (kg): 8
Zużycie energii na 100 cykli prania (kWh): 55
Ważone zużycie wody na cykl prania (litrów): 48
Poziom hałasu(dB): 72
Technologia EcoBubble
SmartThings
AddWash
pralka sterowana smartfonem
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 2 Średnia: 5]

Post Author: admin

Dodaj komentarz