Dezynfekcja pralki – jak ją wykonać?

Jeśli z bębna pralki wydobywa się przykry zapach, a na świeżo wypranych ubraniach pojawiają się szare plamy, to znak, że w bębnie zalęgły się pleśń i bakterie. W takiej sytuacji konieczna jest dezynfekcja pralki, dzięki której skutecznie pozbędziemy się wszystkich zanieczyszczeń, a nasze pranie znów będzie czyste i pachnące. W jaki sposób zdezynfekować pralkę? Jest na to kilka prostych sposobów.

Dezynfekcja pralki – domowe sposoby

Odkażanie pralki można przeprowadzić na kilka sposobów. Wiele osób stawia na domową dezynfekcję produktami naturalnymi, które używane są w kuchni. Należą do nich soda oczyszczona, ocet i kwasek cytrynowy. Niezależnie od tego, na którą metodę czyszczenia się zdecydujemy, musimy pamiętać, aby po zakończeniu pracy pralki, pozostawić przez pewien czas uchylone drzwiczki. W przeciwnym razie w bębnie szybko rozwiną się pleśń i bakterie.

Dezynfekcja pralki sodą

Soda oczyszczona słynie ze swoich właściwości czyszczących. Jest substancją lekko żrącą i doskonale czyści różne powierzchnie, dlatego z powodzeniem można ją wykorzystać do odkażania pralki. Z jej pomocą uda nam się również usunąć nieprzyjemnych zapach wydobywający się z bębna pralki automatycznej. Wystarczy wsypać niecałą szklankę sody do podajnika na proszek, ustawić jak najwyższą temperaturę – najlepiej 90 stopni Celsjusza, a następnie uruchomić cykl prania. Takie czyszczenie wykonujemy zawsze bez załadunku. Jest to tzw. puste pranie, które warto wykonywać przynajmniej jeden raz w miesiącu.

Odkażanie za pomocą kwasku cytrynowego

Kolejnym skutecznym sposobem na odkażenie pralki jest użycie kwasku cytrynowego, który ma właściwości wybielające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Do szuflady na detergenty należy wsypać około 1/3 szklanki kwaski i włączyć cykl prania tak jak w przypadku wcześniej opisanej metody.

Dezynfekcja pralki octem

Do czyszczenia, usuwania nieprzyjemnych zapachów i odkażania pralki można użyć również octu. W tym celu należy wlać szklankę octu do dozownika na proszek i nastawić cykl prania z wysoką temperaturą. Ocet skutecznie usunie zabrudzenia i bakterie. Jednak ze względu na jego ostry, intensywny zapach, niewiele osób decyduje się na czyszczenie pralki octem.

Dezynfekcja pralki środkami chemicznymi

Jeśli nie jesteśmy przekonani do użycia naturalnych środków do odkażania pralki, możemy użyć środków chemicznych. Jednym ze skuteczniejszych jest żel do toalety, np. popularny Domestos. Jak wyczyścić bęben takim płynem? To bardzo proste. Do bębna pralki należy wrzucić kilka brudnych szmatek albo starych, zużytych ręczników. Następnie odmierzyć nakrętkę płynu i wlać ją prosto do bębna. Później wystarczy już tylko ustawić temperaturę 90 stopni i rozpocząć cykl prania. W ten sposób przeprowadzona dezynfekcja pralki usunie zarówno zabrudzenia, jak i osady z kamienia i na długi czas zagwarantuje czystość.

Jeśli zamierzamy skorzystać z tej metody czyszczenia, pamiętajmy, aby przed praniem odzieży jeszcze raz uruchomić cykl prania ze starymi ubraniami. Dzięki temu zyskamy pewność, że żel do toalety został całkowicie wypłukany i nie zniszczy naszych ubrań.

Dokładne czyszczenie pralki – od wewnątrz i z zewnątrz

Jeśli chcemy skutecznie zdezynfekować pralkę, musimy pamiętać również o jej dokładnym wyczyszczeniu. Nie chodzi jedynie o bęben, ale również o szufladę na detergenty, filtr i uszczelki, ponieważ są to elementy, w których najczęściej gromadzą się bakterie i zanieczyszczenia. Systematyczne czyszczenie filtra jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie w nim gromadzą się kurz, włosy, sierść zwierząt, nitki, kawałki materiałów i inne drobne zanieczyszczenia. Po odkręceniu, filtr należy wyjąć i dokładnie wyczyścić pod bieżącą wodą z użyciem, np. octu. Szuflada na proszek jest nieco trudniejsza w czyszczeniu, ponieważ ma więcej wnęk i zakamarków. Jeśli jest to możliwe, najlepiej całkowicie wyjąć szufladę z pralki i zdemontować jej poszczególne części, co znacznie ułatwi mycie. Do czyszczenia zakamarków, warto użyć starej szczoteczki do zębów, która doskonale wyszoruje zaschnięty brud i resztki detergentów.

Jak często należy dezynfekować pralkę?

Odpowiednio przeprowadzona dezynfekcja pralki pozwala nie tylko pozbyć się zabrudzeń i drobnoustrojów, ale również utrzymać urządzenie w dobrej kondycji przez długi czas. Warto zatem wykonywać puste, odkażające pranie przynajmniej jeden raz w miesiącu. Dzięki temu na bieżąco będziemy pozbywać się zabrudzeń i bakterii. Poza tym nie dopuścimy do powstawania przykrych zapachów, dzięki czemu każde nasze pranie będzie idealnie czyste i pachnące świeżością.

Polecane środki chemiczne i detergenty do prania

 dezynfekcja pralki  dezynfekcja pralki  dezynfekcja pralki
Płyn do czyszczenia pralki Ludwik 250 ml

Pojemność (ml): 250
Usuwa kamień, osady i zabrudzenia
Likwiduje nieprzyjemne zapachy
Nadaje świeży zapach
Przedłuża żywotność pralki
Chusteczki przeciw farbowaniu ubrań Ludwik

Chusteczki zapobiegające zafarbowaniu ubrań
Wyłapują uwalniane do wody podczas prania barwniki z tkanin
Wspomagają usuwanie brudu z tkanin
Zachowują oryginalne kolory tkanin
Ilość: 20 sztuk
Odplamiacz Ludwik Odplamiacz w żelu

Konsystencja: Żel
Zastosowanie: Do kolorowych tkanin
Pojemność: 1 l
Nie odbarwia tkanin
Nie zawiera chloru i szkodliwych fosforanów
Bezpieczny dla tkanin (z wyjątkiem wełny i lnu)
dezynfekcja pralki dezynfekcja pralki dezynfekcja pralki
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 2 Średnia: 5]

Post Author: admin

Dodaj komentarz