Czyszczenie pralki – od czego zacząć?

Regularne czyszczenie pralki jest konieczne, jeśli chcemy, aby niezawodnie służyła nam przez długi czas. Dzięki systematycznej pielęgnacji zmniejszymy ryzyko wystąpienia awarii, a poza tym lepiej zatroszczymy się o naszą odzież. Z poniższych akapitów dowiecie się, jak w prawidłowy sposób wyczyścić pralkę, by wydłużyć jej żywotność.

Jak wyczyścić bęben?

Jednym z najważniejszych elementów pralki jest bęben. Powinien być on regularnie czyszczony z dwóch powodów. Po pierwsze, ma styczność z naszymi ubraniami, a więc nie zostaną one skutecznie wyprane, jeśli w bębnie będą unosić się zanieczyszczenia. Po drugie, pod wpływem wysokiej temperatury i dużej wilgotności, w bębnie bardzo łatwo może rozwinąć się pleśń. Skutkiem tego będzie nieprzyjemny zapach, a sama pleśń może łatwo przenieść się na ubrania. Bęben z łatwością wymyjemy za pomocą dedykowanych środków czyszczących. Możemy również skorzystać ze sprawdzonych domowych sposób, np. octu lub kwasku cytrynowego. Przygotowany specyfik należy wlać do bębna, a następnie uruchomić program z najwyższą temperaturą. Pamiętajmy również o dokładnym wyczyszczeniu gumowych uszczelek.

czyszczenie pralki

Czyszczenie dozownika na detergenty

Czyszczenie pralki obejmuje również dozowniki na środki piorące. Ich stan ma bardzo duży wpływ na jakość prania, gdyż mogą się w nich zbierać resztki detergentów nawet sprzed kilku miesięcy. W większości pralek podajniki można wyciągnąć, co znacznie ułatwia proces czyszczenia. Warto je dokładnie wypłukać, a następnie wytrzeć do sucha czystą ściereczką. Jeśli znajdują się w nich zaschnięte osady, powinniśmy je pozostawić w gorącej wodzie na około 30 minut. Gdy resztki detergentów namokną, łatwiej będziemy mogli je usunąć. Może się również zdarzyć tak, że w dozowniku pojawi się pleśń. W takiej sytuacji należy skorzystać z gotowego preparatu lub użyć do czyszczenia kwasek cytrynowy.

Czyszczenie filtrów

Jeśli nasza pralka niespodziewanie przestanie pracować, przyczyny możemy szukać w zatkanych filtrach. To właśnie w nich gromadzą się wszystkie zanieczyszczenia zebrane z prania, m.in. kurz, ziarenka piasku, resztki błota, włosy, sierść zwierząt, a także kawałki materiałów. Do filtrów trafiają również drobne przedmioty, które zapomnieliśmy wyjąć z kieszeni ubrań przez włożeniem ich do prania – są to np. monety, wsuwki, guziki czy drobne spinki. Jeśli filtry zostaną zatkane, brud będzie gromadził się w bębnie, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zalania łazienki i uszkodzenia urządzenia. Powinniśmy zatem pamiętać o regularnym czyszczeniu filtrów. Wystarczy je wyjąć (zazwyczaj znajdują się z przodu pralki w jej dolnej części), usunąć ewentualne przedmioty i dokładnie wyczyścić pod bieżącą wodą. Możemy sobie pomóc dedykowanym środkiem czyszczącym albo sodą oczyszczoną. Przez zamontowaniem filtrów warto je najpierw osuszyć z wody.

Czyszczenie pralki z zewnątrz

Na koniec pamiętajmy, aby wyczyścić pralkę również z zewnątrz. Dotyczy to zarówno obudowy urządzenia, wyświetlacza, pokręteł, jak i przeszklonych drzwiczek bębna. Gromadzący się na nich kurz nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może przedostać się na naszą odzież. W przypadku pralki ładowanej od frontu, jej blat zazwyczaj służy jako dodatkowa półka – nie zapominajmy również o jej dokładnym wyczyszczeniu.

czyszczenie pralki Pralka Kernau KFWM6411

Pojemność znamionowa (kg): 6
Zużycie energii na 100 cykli prania (kWh) 65
Ważone zużycie wody na cykl prania (litrów) 43
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1000
czyszczenie pralki

[Aktualizacja 16.03.2021] 

Pralka Zelmer ZEW 10E20PL aktualnie jest niedostępna w sklepie Max Elektro. Zachęcamy do zapoznania się z innymi polecanymi modelami pralek.

 czyszczenie pralki Pralka Candy CS1292DE-S
Pojemność znamionowa (kg): 9
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200
Rodzaj sterowania: Elektromechaniczne
Ilość programów: 16
czyszczenie pralki
 czyszczenie pralki Pralka Gorenje W3E70CS/PL
Pojemność znamionowa (kg): 7
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1000
Rodzaj sterowania: Elektromechaniczne
Ilość programów: 16
 czyszczenie pralki
 czyszczenie pralki Pralka Hoover H3WS4428TAMCE-S
Pojemność znamionowa (kg): 8
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200
Rodzaj sterowania: Elektromechaniczne
Ilość programów: 16
 czyszczenie pralki
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Łącznie: 1 Średnia: 5]

Post Author: admin

Dodaj komentarz